اصلاح آئین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب۱۳۳۴

  

در روزهای آخر خرداد ماه رییس قوه قضاییه آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری را اصلاح نمود. عده‌ی کمی از وکلا از این تغییر اطلاع یافتند و اکنون که آن را ملاحظه می‌کنیم ایرادهای عدیده‌ایی قابل مشاهده است. در منطق حقوقی، آیین‌نامه به عنوان گونه‌ای از مقررات اجرایی باید تابع قانون مادر باشد و هیچگاه نمی‌توان آیین‌نامه اجرایی را به گونه‌ایی تنظیم نمود که از مقررات قانون مادر فراتر باشد. اما گویی قوه قضاییه علاقه‌ی فراوانی به محدود نمودن و به زیر سیطره کشیدن کانون‌های وکلا دارد و گام به گام این قصد خویش را به پیش می‌برد. ابتدا با سازمان بی‌‌در و پیکر ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه نهادی موازی با کانون پدید آورد. در گام دوم، در تعیین تعرفه وکالت مداخله نمود. در این گام بسیاری از اختیارات کانون وکلا و هیئت مدیره‌ی آن را محدود نمود و عملاً کانون را به نهادی تشریفاتی تبدیل نمود و در نهایت گام‌های بعدی را هم شاید بتوان حدس زد! البته کاهلی، طمع و رخوت هیئت مدیره کانون و اکثر وکلای دادگستری را هم باید به این حرکت‌های قوه قضاییه افزود.

شگفتا! که در جهان بر استقلال و آزادی عمل کانون‌های وکلا و ئکلای دادگستری می‌افزایند و ما در جهت عکس حرکت می‌کنیم. نگاهی به قانون وکالت دادگستری در کشور همسایه‌ی ما، افغانستان، عمق فاجعه را نشان می‌دهد. در این قانون حتا دفاتر وکالت از مصونیت برخوردارند!

 

/ 2 نظر / 17 بازدید
پرنده پر نمی زنه

چه روزایی بود یاد باد خیلی وقت ها دل تنگ می شم ولی یه روزی به یاد باد ها عادت می کنم

ali

با سلام هم وطن گرامی،با قرار دادن لینک این وبلاگ به جوانان ایرانی در حال فریب خوردن کمک کنید. این وبلاگ کامل ترین و جامع ترین وبلاگ در مورد معایب تحصیل در کشور های آلمان ،فرانسه،سوئد،انگلستان و... است. این وبلاگ تنها وبلاگ ایرانی در جهان هست که در مورد سختی ها و مشکلات تحصیل در خارج از کشور اطلاع رسانی میکند. لطفا برای اطلاع رسانی به هموطنان عزیز این وبلاگ را معرفی کنید تا فریب موسسات اعزام را نخورند با تشکر فراوان www.tahsiil.blogfa.com